Retransmisja

Glutaminian monosodowy. Stabilizatory: di-, tri-, polifosforany. Karagen. Regulatory kwasowości: octany sodu, cytryniany sodu. Przeciwutleniacze: askorbinian sodu. Substancja konserwująca: azotyn sodu.

Jeślibyście się nie domyślili, jest to wypis ze składu chemicz… pardon, listy składników kiełbasek.

A do degustacji tego koktajlu producent, firma Tarczyński, zachęca nas hasłem – uwaga, uwaga – „Zasmakuj w tradycji”.

Oczywiście zapędzając się w „skład chemiczny” popełniłem przed chwilą pewne nadużycie, sugerując, że wszystkie wymienione wyżej składniki to chemia. Nie wszystkie. Karagen na przykład jest pochodzenia jak najbardziej naturalnego: jak można wyczytać w Wikipedii, jest to cukier złożony, stosowany jako zagęstnik tudzież stabilizator, a otrzymuje się go z pewnego gatunku krasnorostów. Glonów takich.

„Zasmakuj w tradycji”.

Nie wiem jak Wy, ale ja na przykład wyobrażając sobie tradycyjny wyrób parówek zawsze widzę oczyma wyobraźni masarza nurzającego parówki w glonach.

tarczynski_filet

Parówka do najtańszych nie należy: prawie 40 zł za kilogram (14,99 za opakowanie 380g w Piotrze i Pawle).

PS. Nazwę „Kiełbaski z fileta” prawdopodobnie przegłosował, dla podkreślenia swojego martyrologicznego wręcz poświęcenia dla gotowego produktu, sam filet. Filet mógł to zrobić, ponieważ dysponuje bezwzględną większością głosów – jest go w „Kiełbaskach z fileta” całe 56%.