Naprawdę poważny problem z głową

Szybki przegląd oferty kosmetyków w dowolnym markecie lub odpowiedniej półki w – och, jakie to ładne, nie używane już chyba słowo – drogerii, szybko pozwala zorientować się, że znakomita większość szamponów jest przeznaczona do pielęgnacji włosów trapionych najrozmaitszymi nieszczęściami.

Co lżejsze przypadki to włosy suche lub przetłuszczające się, ewentualnie – pozbawione witalności. Szampony przeznaczone do włosów normalnych są w zdecydowanym odwrocie, co może sugerować, że osoby z włosami normalnymi można spotkać coraz rzadziej. (Analiza tej sytuacji prowadzi do skądinąd ciekawego wniosku, że włosy normalne przestają być normą, a więc przestają być normalne).

Wracając jednak do nieszczęść trapiących włosy: zaiste, przegląd zastosowań szamponów może przyprawić o depresję. Mamy bowiem szampony do włosów:

  • przetłuszczających się
  • suchych
  • cienkich i wrażliwych
  • zestresowanych (nie wiem, jak wyglądają włosy zestresowane, ale Garnier wie)
  • zniszczonych farbowaniem i ondulacją
  • dotkniętych innymi nieszczęściami…
headshoulders_garnier1

Garnier wie, jakie nieszczęścia mogą spaść na włosy

Jednak naprawdę drastycznie wygląda na tym tle przypadek szamponu Head&Shoulders. Można na nim bowiem zauważyć maleńki napis w języku zamorskim, głoszący For hair full of life. Ktoś naiwny mógłby przetłumaczyć metaforycznie: „aby twoje włosy były pełne życia”. Jednak w kontekście wcześniej przytoczonych nieszczęść, wydaje się oczywistym, że tłumaczenie powinno być dosłowne: „do włosów pełnych życia”. I że „pełnia życia” jest w rzeczy samej jedną z większych przykrości, jaka może spotkać osobę nie zamierzającą golić się na łyso.

headshoulders

Czy na pewno chciał(a)byś mieć włosy pełne życia?

Biorąc pod uwagę, że mówimy o szamponie przeciwłupieżowym, „pełnia życia” jasno wskazuje, że produkt przeznaczony jest dla klientów, którzy borykają się z bardzo zaawansowanym stadium łupieżu. Tak zaawansowanym, że łupież ów – lub to, co na nim wyrosło – nie tylko żyje, ale żyje rzeczoną pełnią życia. I być może jest już bliski stworzenia własnej cywilizacji i proklamowania niepodległości.